Daňový speciál 2 - Praktický trénink obrany daňového subjektu.
„Nebojme se finančního úřadu aneb finanční úřad se může bát i nás“
Víte, že:
- finanční úřad není všemohoucí, ale že naopak smí činit pouze to, co výslovně stanoví zákon?
- naopak my (jako daňoví poplatníci) smíme činit cokoli, co není výslovně zakázáno?
- když nám finanční úřad telefonuje, nemůže nám nic závazně nařídit?
- Každou lhůtu, kterou stanoví finanční úřad, je tento úřad povinen na naší žádost prodloužit?
- tzv. náhradní doručení (situace: dopis z finančního úřadu nezastihne adresáta) 15. dnem po uložení na poště není účinné vždy, ale pouze tehdy, pokud se prokáže, že adresát se v místě doručení zdržoval (tj. nebyl například na dovolené, v lázních nebo na služební či jiné cestě) ?
- o každém ústním jednání je finanční úřad povinen sepsat velmi podrobný protokol, proti jehož obsahu můžeme ihned podat námitky?
- i samotné zahájení daňové kontroly může být nezákonné?
- i v průběhu pouhého vytýkacího řízení máme stejná práva (a finanční úřad povinnosti) jako při daňové kontrole?
- finančnímu úřadu nestačí zákony vykládat pouze jazykově, ale že je povinen použít zároveň i jiné metody výkladu (logický, systematický, účelový, historický apod.) ?
- finanční úřad je zpravidla povinen šetřit naše práva nabytá v dobré víře?
- Jako důkazních prostředků na obhajobu našich tvrzení můžeme použít v podstatě cokoli?
- většina skutečností lze efektivně prokazovat za pomoci fotografie a že se tedy vyplatí všechny důležité okolnosti fotit?
- podle toho, jako strategii nebo taktiku zvolí finanční úřad, je potřeba zvolit naší strategii či taktiku na naši obhajobu, neboli že každé řízení i ve stejné věci může být úplně jiné?
Cíle
Klíčovou formou semináře není jen výklad, ale zejména praktické příklady, postupy a ukázky úspěšné komunikace se správcem daně, s cílem společně se naučit mít dokonalou argumentaci a nezpochybnitelné důkazy.
Určeno
Trénink je svým zaměřením určen nejen pouze podnikatelům (a členům statutárních orgánů a vedoucím pracovníkům podnikatelů ve formě právnických osob), ale též jejich zaměstnancům, kteří ve své praxi přicházejí chtě nechtě do styku s finančními úřady a mohou tudíž pro svého zaměstnavatele správně (či nesprávně) zvolenou taktikou připravit dobrou (či špatnou) výchozí situaci pro další vývoj daňového řízení. Je přitom potřeba si uvědomit, že do styku s finančními úřadu mohou přijít nikoli pouze účetní (jakkoli je to situace nejčastější a nejobvyklejší), ale také ostatní zaměstnanci na zejména vyšších a středních manažerských pozicích či samostatní odborní referenti, kteří mohou být tázáni na popis určité konkrétní situace či postupu, které by mohli mít zásadní vliv na daňové posouzení.
Obsah
Trénink je zaměřen na potřebné praktické znalosti a dovednosti, které každému (podnikateli i jejich zaměstnancům) lépe umožní obhájit svá práva před správcem daně, a to zejména v těchto situacích:
správce daně telefonuje a něco po nás požaduje
- po podání daňového přiznání zahájí správce daně tzv. vytýkací řízení (obdržíme výzvu k odstranění pochybností, velmi často po podání přiznání k DPH)
- správce daně zahájí a provádí daňovou kontrolu
- obdržíme platební výměr a uvažujeme, jak se proti němu bránit
- naše tvrzení (uvedené například v daňovém přiznání) správce daně zpochybní a my zvažujeme, jaké konkrétní důkazní prostředky navrhneme správci daně
Harmonogram:
1 den, 9 - 17 hodin
Máte dotaz? 222 365 894, 8-20 h